معرفی آتشدان

۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ۱۰:۳۲:۵۶

زمانی که انسان موفق به کشف آتش شد، تغییر عظیمی در تاریخ بشر به وجود آمد. انسان فهمید که می‌تواند با آتش، خود را از سرما محفوظ بدارد و حیوانات درنده را از خود دور کند. نور و روشنی به محیط زندگی‌اش اضافه شد و خیالات و توهمات ترسناک، رخت بربستند. برای همین، آتش در کنار دیگر عناصر طبیعی، تبدیل به جزیی مقدس و زندگی بخش برای انسان‌ها شد و کسانی برای زنده نگه داشتن آن گمارده شدند. آتشدان نیز از زمان کشف آتش، قدمتی طولانی پیدا کرد و به اشکال مختلف و در مکانهای متفاوت، به زندگی انسان روشنایی بخشید.

در دوره‌ی معاصر و فضاهای مدرن داخلی و خارجی، آتشدان با همان شکل و شمایل قدیمی یا در طراحی‌های جدید، زینت بخش فضای زندگی و جمع‌های خصوصی و دوستانه شده است. گاهی تنها از ظرفی فلزی و پایه‌ای ساده تشکیل می‌شود و گاهی فرم و شکل‌های هنری و مدرن به خود می‌گیرد و با اجزای محیط ارتباطی تنگاتنگ برقرار می‌کند. ترکیب آتش دان با انواع دیگر سازه های محیطی از جمله آبنماهای مختلف صخره ای، دیواری و غیره، ترکیبی جذاب و چشمگیر است که به اجزای محیط تنوع می بخشد و هماهنگی میان آنها را به نمایش می گذارد.

 آبنمای پرده ای در کنار آتشدان هایی سنگی و یا با متریال های مختلف دیگر، ترکیبی منحصر به فرد است که همنشینی عناصر متضاد طبیعت را در کنار هم، به زیبایی میسر می سازد و نرمی و طراوت ورقه های نازک و لطیف آب را با زبانه های آتشی موزون و رها ترکیب می کند. فرمی که هر لحظه شعله های آتش به خود می گیرند، خود به عنوان حجمی در فضا می توانند شناخته شود و به دکوراسیون و طراحی جاری در فضا پویایی و حرکت ببخشد. از طرفی آتشدان علاوه بر گرمای دلنشینی که در فضا منتشر می کند، به نورپردازی و روشنایی محیط نیز کمک شایانی خواهد کرد. نور پردازی های مصنوعی که به صورت مخفی و آشکار، نقطه ای و متمرکز، عمومی و ... کار گذاشته می شوند، در کنار آتش که نماینده ی منبع نوری زنده و همیشگی چون خورشید است، به فرم ها و اشکال موجود در فضا فرصت خودنمایی و جلوه گری می دهند و جزییات را نمایان می سازند.

 

در سرمای زمستان شاید هیچ چیز غیر از یک نوشیدنی گرم در کنار شعله های برافروخته آتش و در میان اعضای خانواده، حال آدم را جا نیاورد. نشستن در کنار شومینه ای سنگی و هیزمی، یا شومینه ای گازی که به زیبایی تزیین شده است و با سخاوت خود به محیط اطرافش نور و روشنی می بخشد، کانون زندگی را گرم خواهد کرد و محیطی دلنشین و آرامش بخش به وجود می آورد.
شومینه ها و اجاق ها نیز نوعی آتشدان به حساب می آیند. شومینه ها با فراهم کردن فضایی مناسب و زیبا، آتش درون خود را به زیبایی هرچه تمام تر به نمایش می گذارند و از شومینه های سنگی و قدیمی تا شومینه های گازی و برقی، تنوع منحصر به فردی دارند، که در هر طرح و سبکی جای گرفته و فضایی صمیمی و خواستنتی به وجود می آورند.

 


از نظر طراحی، شومینه ها در نقطه ی کانونی فضا قرار می گیرند و چیدمان مبلمان و اجزای محیط براساس آن ها صورت می گیرد. همچنین می توان به عنوان جدا کننده ی فضاهای داخلی، از شومینه های چند طرفه ی هیزمی یا گازی استفاده کرد. با کار گذاشتن سنسورهایی در شومینه، میزان اکسیژن هوا اندازه گرفته شده و در صورتی کمبود اکسیژن، خود به خود شومینه خاموش و ایمنی لازم فراهم می شود. شومینه های هوشمند را می توان از راه دور کنترل کرد و برای هر محیط، برنامه ی مناسب را به آن ها داد.

 

یکی از انواع شومینه ها، شومینه های پیش ساخته است. شومینه های پیش ساخته می توانند چدنی، سنگی و یا از مواد و متریال های دیگری باشند و ترکیب بندی تازه ای درست کنند. این شومینه ها در طرح های کلاسیک و مدرن ساخته می شوند و با توجه به فضا، هماهنگی خاصی با محیط ایجاد می کنند. شومینه های معلق در هوا، از جدیدترین نوع شومینه های مدرن هستند که با دودکشی زیبا و یک پارچه به سقف متصل می شوند و شعله های زیبای آتش را در میان هیزم ها به نمایش می گذارند. اجاق های قدیمی نیز می توانند شومینه ای زیبا، هیزمی و تر و تمیز را به نمایش بگذارند، که آلودگی خاکستر را به همراه ندارند و حسی نوستالژیک و قدیمی را به محیط می بخشند.

 

 

 


آتشدان می‌تواند با سوخت هیزمی کار کند، و یا سوخت الکلی و گازی داشته باشد. هرکدام از آنها مزایای خود را دارند و نیاز به تمهیداتی مجزا. هیزم‌ها آتشی وحشی را به نمایش می‌گذارند و صدای سوختن چوب در میان زبانه‌های آتش، فضا را دلنشین و آرامبخش می‌کند. فرم هیزمهایی که در کنار آتشدان قرار می‌گیرند، خود به عنوان متریالی زیبا، فرصت را برای چیدمانی هماهنگ فراهم کرده و بوی چوب را در فضا منتشر می‌کند. از طرفی سوختهای الکی و گازی، قابلیت کنترل بیشتری دارند و به کمک آنها می‌توان به صورت حساب شده‌تری، شعله‌های آتش را به نمایش گذاشت.
سوخت الکلی، سوختی پاک شناخته می‌شود که گازهای سمی تولید نمی‌کند و می‌تواند در فضای داخلی و بدون محفظه قرار داده شود. محفظه‌های شیشه‌ای زیبا و دکوراتیو و یا انواع حجم‌ها و المان هایی که آتشی زیبا و دلفریب را به نمایش می‌گذارند. در هر صورت، ترکیب آتشدان با دیگر اجزای طراحی در محیط، ترکیبی هیجان انگیز است و نشان از ذوق و سلیقه‌ی طراح و کارفرما دارد.

 شومینه های برقی، نسل جدید شومینه های دیواری هستند که در هر فضایی بدون توجه به دودکش و لوازم دیگر جای می گیرند و علاوه بر گرما، شعله های آتشی رنگارنگ و مصنوعی را به نمایش می گذارند. گرمایش حاصل از این شومینه ها از طریق جریان برق و الکتریسیته به وجود می آید و در فضا منتشر می شود. شعله های آن ها از پارچه ها و نورپردازی در طیف های مختلف به وجود می آید و به صورت ردیفی و یکدست جلوه گر می شوند. شومینه های برقی را می توان در فضاهای مختلف جای داد. اما باید به گرمای تولید شده توسط آن ها توجه کرد تا به وسایل اطراف و محیط آسیب نرسد. در دکوراسیون و طراحی مدرن، شومینه های برقی، جایگیری مناسبی در کنار فضاسازی ها و خطوط جاری در فضا به وجود می آورند. به عنوان مثال زیر تلویزیون های صفحه ای و بزرگ، در کنار قفسه های تزیینات و دکوراسیون، کتابخانه های مجلل یا چوبی که چینش کتاب های مختلف به آنها رنگ و غنا بخشیده است و حتی هیزم هایی که برای همیشه در گوشه ای جا خوش کرده اند و اصالتی تازه به محیط اضافه می کنند، همه و همه می توانند جایگاه مناسبی برای شومینه های برقی و حتی شومینه های گازی و الکلی به وجود آورند.

 

 

حجم ها و مجسمه ها در طراحی محیط، از گذشته های دور تا کنون، تاثیر به سزایی برای معنا دادن و ایجاد هارمونی در فضا داشته اند. از مجسمه ها و فیگورهای کلاسیک و سنگی کوچک و غول پیکر، که در معبدها و خانه های مجلل استفاده می شدند، تا المان ها و فرمهای مدرن و مفهومی، که در ترکیب با متریال های تازه و قدیمی، ذهن انسان معاصر را به فکر وا میدارند و ترکیب بندی های تازه ای را به فضای شهری و خانگی اضافه می کنند. با اضافه کردن عناصر طبیعت به متریال های شکل گرفته و معمولی که در ساخت حجم ها و المان های مختلف به کار می روند، معنایی گسترده تر و متغیر به آن ها اضافه می شود. آتشی که هر لحظه به شکلی در می آید، در میان آتشدانی دکوراتیو، خود جزیی زنده از المانی ایستاست که هر لحظه به فلز سخت، طیف رنگی تازه می بخشد و خطوط و مرزها را از بین می برد.

 

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.