آتشدان

۱۳۹۷/۰۶/۰۷ ۱۰:۰۲:۳۲

برای ساختن آتشدانی زیبا از متریال های متفاوتی می توانیم استفاده کنیم. شاید ساز و کار آتش دان، ساز و کاری ساده و در دسترس باشد، اما برای طراحی های مدرن تر و فضاسازی های مختلف، آتشدان به جزیی مهم و اساسی در چیدمان مبلمان و فضا تبدیل می شود. همچون شومینه که در نقطه ی مرکزی طراحی محیط قرار می گیرد، آتشدان نیز با جایگیری خود، به طراحی معنا و جهت می دهد. هر چیزی که آتش را در درون خود زنده نگه دارد، می تواند به آتشدان تبدیل شود. از اجاقی هیزمی که با آجر ساخته شده، تا آتشدانی بتنی که با انواع نورپردازی و متریال های تزیینی دیگر، در میان مبلمان بیرونی و یا داخلی قرار گرفته است.
درست کردن غذا و پخت و پز، بر روی آتشی هیزمی، طعم و لذت دیگری به آن می بخشد. آتش به محیط نور و روشنایی می دهد و گرمایی آرام و لطیف را در آن جاری می سازد. در زمان های قدیم که انسان سلاحی برای حفاظت از خود نداشته، روشن کردن آتش کمک زیادی به امنیت و دور کردن جانوران و حتی دشمنان از محیط او داشته است. امروزه نیز با گرما و نور خود به جمع های صمیمی و بزرگ و کوچک ما گرما می بخشد و در سرمای زمستان و شب های پرستاره، صدای سوختن هیزم ها، همدم خوبی برای سکوت شب و اعماق آسمان است.

آتش دان ها انواع مختلفی دارند، آتش دان های هیزمی از ساده ترین و قدیمی ترین نوع آتش دان ها هستند. آن ها آتشی بی پروا و رها را در میان هیزم و کنده های چوبی به نمایش می گذارند که هر لحظه فرمی تازه به خود می گیرند و هیزم ها را به رنگ و شکلی تازه در می آورند. فضای اطراف آتش دان می تواند تبدیل به محلی برای قرار دادن و چیدن هیزم هایی با اندازه و فرم هایی متفاوت شود که خود ترکیب بندی تازه ای می سازد و به عنوان قسمتی از طراحی، هارمونی جاری در محیط را قوام می بخشد. بوی چوبی که در فضا منتشر می شود، به همراه نسیمی گرما بخش، مشام انسان را نوازش می دهد. افکار انسان بر روی صدای سوختن چوب ها در میان آتش سوار می شوند و به سمت رویاهایی زیبا و خواستنی می روند.

آتش دان هایی که با گاز تغذیه می شوند نیز بسیار پر طرفدار هستند و کارکردی ایمن و مطمئن را برای محیط های داخلی و بیرونی تضمین می کنند. در محیط های داخلی استفاده از آن ها منوط به به کار بردن دودکش و خارج کردن گازهای سمی و از طرفی، از بین نرفتن اکسیژن موجود در هواست. اما در فضاهای بیرونی، آتشدان های گازی برای طراحی های مدرن و هندسی، که نیاز به ظرافت و خطوطی صاف و یک دست دارند، بسیار مناسب است و با تعبیه کردن مشعل هایی در اندازه ها و اشکال مختلف می توان آتشی یک دست و تقریبا یک شکل به وجود آورد.
ممکن است فضایی برای دودکش آتشدان در خانه تعبیه نشده باشد و یا اصلا بخواهید بدون دودکش و لوازم جانبی، آتشی زیبا و لطیف را در محیط خانه به نمایش بگذارید. سوخت های الکلی این امکان را فراهم کرده اند و بدون تولید گازهای سمی، می توانند به مدت قابل ملاحظه ای بسوزند و گرما و روشنایی تولید کنند. بسته به مخزن آتشدان، مدت زمان روشن ماندن شعله ی الکلی متغیر است. از طرفی می توان آن را درون حجمی مدرن و مفهومی قرار داد و معنایی تازه به همنشینی آتش و فرم های هنری بخشید.

آب نماهای مختلف نیز می توانند بستری مناسب برای قرار گرفتن آتشدان باشند. در واقع آب نما تبدیل به آتشدانی می شود که لطافت آب و بی پروایی آتش را به صورتی هماهنگ به نمایش می گذارد و گرمایی لطیف را در محیط منتشر می کند. آب نماهای دیواری از جمله آب نماهای صخره ای، بارانی، پرده ای و غیره، آتش را بر صفحه ی آب روان جلوه گر می سازند و ترکیبی بی بدیل و منحصر به فرد را به محیط اضافه می کنند که به آب نمای آب و آتش گفته می شود و در فضاهای متفاوتی کاربرد دارد.

فضاهایی که برای قرار گرفتن آتش دان ها در انواع مختلف مناسب اند، بسیار متنوع هستند و طیف گسترده ای را در بر می گیرند. فضاهای داخلی منازل خصوصی، مکان های عمومی و تفریحی از جمله رستوران ها، کافه ها، مراکز ورزشی همچون استخر و لابی هتل ها و ورودی ساختمان های مختلف، همه و همه با داشتن آتشدانی متناسب تبدیل به فضایی دلنشین و خواستنی می شوند و محیطی جذاب و تازه را برای افراد فراهم می آورند.

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.