مه

۱۳۹۷/۰۶/۰۶ ۱۷:۰۷:۲۱

گذراندن ظهر تابستان در میان خنکایی دلپذیر و زیر سایه ی سایبان و درختانی سخاوتمند، در حالی که نوشیدنی خود را با فراغ بال می نوشید و در جمع دوستان و نزدیکانتان هستید، بسیار لذت بخش است و تابستانی به یاد  ماندنی را برایتان به ارمغان می آورد. ذرات ریز آب که در هوا پخش می شوند، با گرمای دلپذیر خورشید، به سرعت بخار شده و توده ی مهِ با طراوت و لطیفی را به وجود می آورند که نور را به طیفی خوشرنگ و خیال انگیز تجزیه کرده و رنگ ها را در فضا می پاشد.

 

 

مه پاش‌ ها در فضاهای بزرگ بیرونی و داخلی، کارایی زیادی دارند و می توانند به راحتی هوا را خنک کرده و فضای مطلوبی را مهیا سازند. مه پاش ها از لوله‌های آبی تشکیل شده‌اند که درون آنها، نازل‌ها قرار گرفته‌اند و این نازل‌ها، جریان آب را به ذرات ریز تبدیل کرده و با فشار در محیط پخش می‌کنند. ساختار ساده ی آن ها در اندازه ها و ابعاد مختلف برای فضاهای داخلی و عمومی قابل استفاده است. بعضی از آن ها نیاز به پمپ نداشته و با اتصال به شیر آب و با فشار آب شهری کار می کنند. اگر بخواهید می توانید آن ها را جا به جا کرده و با خود به همراه داشته باشید و در مکان مناسب و تازه ای نصب کنید.

در فضاهای عمومی و باز، خصوصا در محیط های گرم و بیرونی، که حرارت خورشید بالاست و امکان هدررفت انرژی بسیار زیاد است، برای سرمایش و فراهم آوردن فضایی مطلوب، باید راهکارهایی مناسب و به صرفه اندیشید. مه پاش ها می توانند جایگزین انواع وسایل سرمایشی بیرونی شوند. در رستوران ها و کافه ها، همچنین مراکز تفریحی و عمومی دیگر، که علاوه بر فضای داخلی، از فضای بیرونی نیز سود می برند، قرار دادن مه پاش، گزینه ای مقرون به صرفه است که با کمک باد، گرمای فزاینده را به گرمایی لطیف و خواستنی تبدیل می کند و گرمای روز را به حسی مطلوب و زندگی بخش.

 

برای آبیاری گلخانه ها و زمین های کشاورزی، همچنین باغچه و باغ های محدود و تجاری، نیز می توان از مه پاش ها و مه سازهایی با قدرت بیشتر استفاده کرد. با تولید مه در فضا، رطوبت هوا افزایش می یابد و گیاهان رشد بهتری خواهند داشت. بخار آب، آلودگی ها را در خود حل کرده و از بین می برد. از طرفی برگ گیاهان شاداب تر خواهند شد و سرزندگی خود را باز می یابند. در گلخانه ها می توان انواع کودهای مایع و مواد مغذی را نیز از این طریق، به صورتی یک دست در فضا منتشر ساخت.

گلفروشی های کوچک و بزرگ نیز می توانند از این سیستم استفاده کنند و برای مشتری های و بازدید کنندگانشان فضایی خنک و مطلوب فراهم سازند. رطوبت برای تنفس و شادابی پوست نیز بسیار مناسب است. کسانی که در مناطق  مرطوب و جنگلی زندگی می کنند، هم طول عمر بیشتری دارند و هم ریه سالم تر. به همین دلیل داشتن مه سازها در فضای خانه نیز، مخصوصا در ساختمان ها و زندگی شهری بسیار مفید است.


مه‌سازها دارای انواع و اشکال مختلفی هستند و کاربردهای متفاوتی دارند. یکی از انواع آنها، مه سازهای اولتراسونیک است، این مه سازها بخار آبِ سردِ پرحجم و سنگینی تولید می کنند که روی سطح زمین پخش می شود  و با نورپردازی ها و اضافه کردن دیگر المان های محیطی، جلوه ی منحصر به فردی پیدا می کند.در تالارهای پذیرایی، برای جشن های مختلف و جلوه بخشیدن به فضاهای شهری، در کنار دیگر حجم ها و فرم هایی که در فضای شهر وجود دارند، از مه ساز ها استفاده می شود و حجم تازه ای به اجسام بخشیده خواهد شد.

 مه سازهای التراسونیک هم به صورت نمایشگاهی و بزرگ کاربرد دارند و هم در فضاهای خصوصی تر و داخلی. در فضاهای داخلی، بخار آب سرد تولید شده توسط آن ها، برای از بین بردن میکروب ها و ویروس ها، در فصول سرد که هوا سنگین است و ممکن است انواع آلودگی ها در فضا وجود داشته باشند، مناسب است.

 

ازطرفی نوع دیگر مه سازها که به عنوان مه سازهای پروانه‌ای شناخته می شوند، مه سازهایی صنعتی هستند که در سالن ها و فضاهای بزرگ کاربرد دارند، از جمله در سالن های پرورش قارچ، مرغداری های، چاپخانه و کارخانجات چای و نساجی و..... . این مه سازها آب را بر روی صفحه ای پخش می کنند و با تبدیل کردن آن به ذرات ریز و همگن، با فشار در محیط پخش کرده و رطوبت مورد نیاز را فراهم می سازند. در این دستگاه قطره گیرهایی تعبیه شده اند، تا از خروج قطره های بزرگ آب جلوگیری کرده و تنها آب پودر شده با هوا مخلوط شود و در فضا منتشر. راندمان مه ساز پروانه ای در فضاهای صنعتی و بزرگ نسبتا بالاست و طول عمر و دوام زیادی دارد. در کل، جریان یافتن رطوبت در هوا، نکته ی بسیار مثبتی است که برای انسان مفید است و حس مطلوبی را در افراد ایجاد می کند.

المان ها و حجم های محیطی و شهری مدت هاست که جای خود را در میان فضاها و میدان های شهر باز کرده اند. بزرگ راه ها و ساختمان هایی که در گوشه و کنار شهر قد علم کرده و راه را برای شهروندان هموار می سازند، خود تبدیل به بستری برای نمایش مفاهیم تازه در زندگی انسان مدرن شده اند. از گذشته های دور، حجم ها و مجسمه های سنگی و فلزی، معنای بسیاری با خود به همراه داشته اند و گاهی با ابعاد بزرگ و غول پیکر در معابد، ساخته می شدند و گاهی در خانه و فضاهای خصوصی تر، جای مناسبی برای خود می یافتند. این مجسمه ها نشان دهنده ی افکار و رویاها، سمبل و خدایان مردم قدیم بوده اند. اما با پیشرفت بشر و راه یافتن تفکر بشری به وادی هایی تازه، فرم های پیچیده تر و انتزاعی جای تفکر ابتدایی را گرفتند و با انواع جریان های هنری و فکری، خود را به نمایش گذاشتند.

آب نماهای قدیمی با ترکیب عنصر حیات بخش آب و جریان یافتن آن از میان سنگ و صخره، یا فیگورهای متفاوت که هرکدام نماینده ی طبیعتی خاص بودند، معنایی از زندگی و چرخه ی حیات را جلوه گر می ساختند و با اضافه کردن درختان و پوشش گیاهی مختلف، به آن طراوت و سبزی بیشتری می بخشیدند. روزها می گذشتند و گرما و نور خورشید، باعث تبخیر آب و ایجاد مهی دلپذیر در میان فضا می شد که مردم را به نشستن در کنار آن فرا می خواند و طیف نوری زیبا را به نمایش می گذاشت. در معماری مدرن و المان های شهری معاصر نیز، استفاده از عناصر زنده ی طبیعی از آب و آتش گرفته تا بادی که می وزد و توده ی بخاری که هر لحظه شکلی به خود می گیرد، بسیار رواج یافته و برای معنا سازی امکانات تازه ای را فراهم می کند

غوطه ور شدن فرم و اشکال در میان مه، هر لحظه گوشه و ترکیب بندی متفاوتی از آن ها را عیان می سازد و معنایی از در پرده بودنِ اشکال و مفاهیم را به ذهن متبادر می کند که برای المان های مدرن بسیار مناسب است و به پیچیدگی آن ها کمک بیشتری خواهد کرد. نور پردازی های متمرکز و نقطه ای، مخفی و آشکار در میان مه، وجوه دیگری را به آن اضافه خواهد کرد و به زیبایی آن خواهد افزود.

 

 

 

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.