اکوسیستم پالوداریوم

یکی از انواع ویواریوم ها پالوداریوم است. پالوداریوم در زبان لاتین به معنای آبگیر و محیطی است که از ترکیب آب و زمین به وجود می آید. در پالوداریوم می توان زیست بومِ باتلاقی آرام را با گیاهان و جانورانش بازسازی کرد، یا جنگل های مرطوب و استوایی را در کنار برکه ای زیبا به نمایش گذاشت. تنوع زیستی در پالوداریوم بسیار زیاد است، از گیاهان مختلف آبزی، نیمه آبزی و خشکی زی گرفته تا ماهی ها، آبزیان مختلف، دوزیستان، خزندگان و پرندگان. پالوداریوم سیستمی بسته و اکوسیستمی زنده است که نیازهای خود را به تنهایی بر آورده می کند و به مراقبت بیرونی احتیاج ندارد. در واقع مراقبت و کنترل از بیرون موجب می شود که در اکوسیستم اختلال ایجاد شود و نظم آن به هم بریزد. برای نگهداری از پالوداریومتان تنها باید به نظارت بر آن اکتفا کنید و سیستم را به حدی برسانید که تعادل در آن برقرار شده واکوسیستم شروع به کار کند. در صورت ایجاد آلودگی در خاک یا در محیط، باید سریعا آن را جدا کرد و از بین برد، تا منتشر نشود و به فضاهای دیگر سرایت نکند.

پالوداریوم هم در محفظه ای بسته قابلیت زندگی و رشد دارد و هم در محفظه ای نیمه باز. نگهداری از پالوداریوم در محفظه ی بسته، از تاثیر گذاشتن نوسانات دمایی و محیطی بر آن جلوگیری می کند، اما بهتر است برای ورود هوای تازه و کم شدن رطوبت درون آن، به صورت متناوب درِ محفظه باز شود. همچنین برای تولید دی اکسید کربن مورد نیاز گیاهان، بهتر است دستگاهی درون پالوداریوم تعبیه شود تا این مسئله به رشد آن ها ضرر نرساند. اگر می خواهید در محیطتان از پالوداریومی نیمه باز استفاده کنید، باید به این نکته توجه کنید که گیاهان مربوط به محیط های گرم و مرطوب، نوسانات دمایی را تحمل نمی کنند و باید در محیطی باشند که تقریبا دمای ثابت و رطوبتی کنترل شده دارد. در نتیجه از قرار دادن آن ها در برابر گرما و نور زیاد، یا فضایی سرد و آلوده جلوگیری کنید.

برای انتخاب گیاهان، هم به ترکیب بندی و رنگ بندی آن ها توجه داشته باشید و هم به شرایط نگهداری و زندگی آن ها. خوشبختانه تنوع رنگ، طرح، فرم برگ ها، تعداد و تراکمشان، ساقه ها و شاخه ها، بافت چوب و خاک، آنقدر زیاد است که به هر طرح و فکر، امکان اجرا و به واقعیت پیوستن می دهد. گیاهان آبزی، گازها و مواد زیان آور را در آب جذب کرده و به کمک سیستم تصفیه، آبی شفاف و زلال را برای زندگی دیگر آبزیان فراهم می کنند. از انواع آن ها می توان به سرخس ها، کریپتون ها، دم گربه ای و .... اشاره کرد. هر کدام از این گونه های گیاهی خود اشکال و انواع مختلفی دارند که بهترین گزینه برای پوشش گیاهی یکدست هستند به دلیل شرایط نگهداری نزدیک به هم، گزینه های مناسبی به نظر می آیند.
گیاهان شناور همچون ریکسیا، روی آب رشد می کنند و نیاز به بستر خاک ندارند. اما باید به این نکته توجه داشت که رشد سریع و تراکم زیاد آن ها ممکن است مانع از رسیدن نور به  لایه های پایینی آب شود و از رشد آنها جلوگیری به عمل آورد. به همین دلیل باید با هرس کردن از تراکم آنها کاسته شود، همچنین می توان از ماهی هایی چون سیلور دالر استفاده کرد که از آن ها تغذیه کرده و جمعیتشان را کنترل می کنند. علف های ختلف و جلبک ها نیز بر روی سطوح چوبی و سنگی رشد می کنند و گوشه و کنار را با فرم ها و حجم هایی سبز و بدیع پوشش می دهند. گونه ی دیگری از گیاهان که با عنوان هوازی شناخته می شوند نیز می توانند بر روی کنده چوب ها و تخته سنگ ها بسته شوند و با ریشه هایی که در هوا معلق است به رشد خود ادامه دهند و زیبایی بیافرینند.
با قرار دادن درختان زنده در محیط پالوداریوم، شاخه ها به عنوان فرم ها، حجم های مفهومی و در هم فرورفته به نمایش گذاشته می شوند و از طرفی فضایی طبیعی و جنگلی را برای رشد انواع گیاهان بالا رونده همچون پیله آ، بگونیا، علف ها و.... فراهم می کنند. آبیاری گیاهان در محیط پالوداریوم به صورت اتوماتیک انجام می شود و در چرخه ای مداوم و طبیعی، آب موجود در آن بخار شده و دوباره به محیط باز می گردد. از طرفی می توان از آبیاری قطره ای، آبنمایی صخره ای و آبشاری برای جریان یافتن آب و رطوبت در فضا بهره برد و تنوع زیستی را افزایش داد.

جانوران و آبزیان مربوط به مرداب و باتلاق ها، که آب های آرام به شمار می آیند با آب های خروشان و در جریان متفاوت اند. اگر برکه ای ساکت برای پالوداریومتان در نظر دارید، باید ماهی هایی انتخاب کنید که در مرداب زندگی می کنند و تحمل جا به جایی و دگرگونی ندارند. این ماهی ها استقامت بالایی از خود نشان می دهند اما باید پناهگاهی امن و ساکت برای آن ها فراهم شود. از طرفی در برکه هایی که جویبارها و آبشارهای بلند و کوتاه به آن ها می ریزند، محیطی متفاوت به وجود می آید که زیستگاه آبزیان دیگری است.

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


محمود مفرد
محمود مفرد ۱۳۹۷/۰۵/۱۴ ۱۹:۴۷:۱۸

تست

محمود مفرد
محمود مفرد ۱۳۹۷/۰۵/۱۴ ۱۹:۵۰:۴۷

پاسخ تست