اکوسیستم تراریوم

گلخانه ها برای خانه های قدیمی همچون قلب تپنده ای بودند که با برگ ها و گل های رنگارنگ، دیوارها را زینت داده و هوایی پاک و یک دست، برای تنفس و زندگی مهیا می کردند. گلدان های سفالی لعابدار، گلدان های پلاستیکی ساده و رنگین که با کاغذ کادوهای قدیمی پیچیده شده بودند، در میان گلخانه خودنمایی می کردند و جایگاهی امن برای گیاهان متنوع و گل ها فراهم می ساختند. شمعدانی ها و گل های آپارتمانی که به برکت زندگی ساده و صمیمی، هر روز رشد بیشتری داشته و قد می کشیدند، خود را در تمام گوشه و کنارها به نمایش گذاشته و به هارمونی فضا می افزودند. شاید هنوز هم در بسیار از خانه ها، گلدان هایی قد و نیم قد وجود داشته باشند که هر روز بر تعدادشان اضافه می شود و یا به خاطر سهل انگاری پژمرده می شوند و برگهایشان به زردی می گراید. فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد و سرزندگی گیاهان، در زندگی شهری و آپارتمانی یکی از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

راهکارهای متفاوتی برای ایجاد پوشش گیاهی در خانه ها و فضاهای نسبتا کوچک و آپارتمانی وجود دارد. از دیوارهای سبز که به عنوان باغچه هایی عمودی شناخته می شوند تا تراریوم که زیر شاخه ی ویواریوم ها قرار می گیرد و زیست بومی گیاهی و جانوری را در فضایی بسته به نمایش می گذارد. تراریوم فضایی یک دست است که از ترکیب خاک و گیاه به وجود می آید و آب در آن جریان ندارد، انگار قطعه ای از یک جنگل یا پوشش گیاهیِ مناطق خشک و گرم، جدا شده و در میان منزل یا فضاهای داخلی قرار گرفته است. در واقع گلخانه ای است که گل ها و گیاهانش توسط گلدان ها از هم جدا نشده اند و در کنار هم زندگی می کنند. همزیستی گیاهان، اکوسیستمی را به وجود می آورد که نیاز به مراقبت بیرونی ندارد و نیازهایش را خود به خود تامین می کند. آبِ موجود در تراریوم به صورت چرخه ای مداوم تبخیر شده و دوباره به خاک بر می گردد.  وجود آب زیاد در خاک تراریوم ممکن است منجر به ایجاد قارچ و گندیدن خاک شود. اما تعبیه کردن سیستم آبیاری قطره ای یا هوشمند، برای جریان دادن آب، به اندازه ی مورد نیاز، چیزی است که باید در ساختمان تراریوم اندیشیده شود.

برای اکوسیستم تراریومتان می توانید از دو نوع پوشش گیاهی استفاده کنید. پوشش گیاهی مناطق مرطوب و سبز، و پوشش گیاهی گرم و خشک. گیاهان مربوط به مناطق مرطوب، گیاهانی حساس تر نسبت به نوسانات دمایی و تغییرات هستند، به همین دلیل به مراقبت بیشتری نیاز دارند و باید محیطی بسته و بدون تغییرات برای آن ها در نظر گرفت. نور و گرمای شدید و همچنین سرما و دمای پایین، منجر به آسیب دیدنشان می شود و اکوسیستم را از کار می اندازد. اما اکوسیستم گرم و خشک به مراقبت کمتری نیاز دارد و گیاهانی با استقامت و دوام بالاتری در آن قرار می گیرند. برای تنوع بخشیدن به فضای آن می توانید از انواع خزندگان در این اکوسیستم استفاده کنید. این کار تنوع زیستی را بالا می برد و جلوه ای بی بدیل به تراریومتان می بخشد.  شاخه ها و تنه ی درختان، فضای مناسب و پناهگاهی ایمن برای جانوران به وجود می آورند و نظام موجود در محیط، تمام نیازهایشان را برآورده می کند.

گیاهانی که برای تراریوم گرم و مرطوب استفاده می شوند، گزینه های بسیاری را پیش روی شما قرار می دهند. ابتدا می توانید با تنه ی درختان و شاخه های تو در تو، استخوان بندی تراریومتان را به وجود آورید و داربستی مناسب برای رشد گیاهان و ساقه ها و شاخه هایشان ایجاد کنید. از گیاهان بالارونده استفاده کنید که ریشه در خاک دارند و به همه جا سرک می کشند و گل های رنگارنگ را به ارمغان می آورند. جلبک ها و علف هایی که بر روی صخره ها و چوب می رویند در کنار گیاهان هوازی همچون تیلاندسیا، ترکیب بندی کاملی فراهم می آورد و رنگ ها را به زیبایی تمام به نمایش می گذارند. گیاهان استوایی و مناطق حاره ای نیز، با برگ های پهن و سوزنی شکل و گل های وحشی و دیدنی، راه را برای تجربه ی بودن در فضایی تازه فراهم کرده و به خیالاتتان پر و بال می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.