اکوسیستم ویواریوم

داشتن تکه ای از طبیعت آرام و جنگلی در گوشه ای از خانه و یا دکوراسیون های داخلی، ایده ای هیجان انگیز است که انسان را به شوق می آورد. تصور کنید برکه ای آرام با ماهی های زنده، ریشه های درختان، که به صورتی نامنظم و با فرم هایی در هم تنیده، در آب و خاک فرو رفته اند و قورباغه های رنگارنگ، که روی برگ های پهن و خیس منتظرند، همه و همه با گیاهانی شناور، که ساقه ها و برگ های متنوعشان در آب شناور است، چه منظره ی آرام بخشی را می تواند برای شما مهیا کند. ممکن است برای دیدن چنین منظره ای، ساعت ها در میان جنگل راه پیمایی کنید، تا شبی آرام و رویایی را در کنار آن بگذرانید. اما با قرار دادن ویواریوم ها در فضاهای داخلی و خارجی، می توانید هر روز و هر شب، چنین تجربه ای داشته باشید و به لطف سیستم زنده ای که در آن وجود دارد، هیچگاه از دیدن آن خسته نشوید و از نزدیک شاهد رشد گیاهان و جانداران آن باشید.

ویواریوم محیطی شبیه سازی شده است، که زیست بوم ها و اکوسیستمی زنده را به نمایش می‌ گذارد. اکوسیستمی که می تواند از گیاهان و جانوران مختلف آبزی، خزندگان، دوزیستان و.... تشکیل شده باشد. گیاهان مختلف به همراه جانوران در محفظه ای نگهداری می شوند که می تواند بسیار کوچک باشد، مانند تراریومی رومیزی و یا فضای بزرگتری را در بربگیرد و در محیط های آزمایشگاهی و موزه های حیات وحش، حیوانات و انواع گونه های گیاهی را در معرض دید همگان قرار دهد.

برای طراحی و دکوراسیون ویواریومتان، گزینه های بسیاری رو به روی خود دارید. شاخه های درختان مختلف، هر کدام با شکل و اندازه های خود، همچون فرم های درهم پیچیده و مدرن، فضا را برای رشد گیاهان وحشی و بالا رونده مهیا کرده و ویواریوم را به حجمی مفهومی با متریال های زنده و پویا تبدیل می کنند.

ویواریوم می تواند در محفظه ای بسته قرار داشته باشد و یا محفظه ای باز آن را فرا بگیرد. اما باید به این نکته توجه داشت که برای پوشش های گیاهی حساس، نوسانات دمایی باعث آسیب به آن ها می شود و این مسئله اکوسیستم را از بین خواهد برد. در واقع مراقبت از ویواریوم، نباید زیاده از حد و غیر معمول باشد، چون سیستمی زنده است و به صورت اتوماتیک نیازهای خود را فراهم کرده و چرخه ای مداوم در آن جریان دارد. گیاهان اکسیژن مورد نیاز جانوران را تولید می کنند و همچنین آلودگی های موجود را از بین می برند. آبی که از مخزن و یا برگ گیاهان تبخیر می شود با برخورد به محفظه ی شیشه ای دوباره به صورت مایع در می آید و محیط را مرطوب نگه می دارد. همچنین قسمت های آسیب دیده و آلوده را باید سریعا از محیط جدا کرد، تا آلودگی به دیگر نقاط سرایت پیدا نکند و سیستم را از بین نبرد.

 


بر اساس محیطی که در ویواریوم قرار دارد و جانورانی که در آن زندگی می کنند، ویواریوم ها اسامی متفاوتی به خود می گیرند. به عنوان مثال تراریوم، به محیط بسته ای گفته می شود که تنها از گیاهان و خاک تشکیل شده است و آب در آن جریان ندارد. از طرفی می توان به آن جانوران و خزندگان مختلفی را اضافه کرد، که در محیطی بسته نیازهای خود را بر آورده می کنند و به مراقبت بیرونی احتیاج ندارند. تراریوم ها در اندازه ها و ابعاد متفاوتی قابل ساخت هستند، از گردنبدهای زینتی و کوچک، تا پارک های بزرگ و دیدنی که طبیعتی خاص را با تمام ویژگی ها و خصوصیاتش بازسازی می کنند. گلخانه هایی که در خانه های آپارتمانی و ساختمان ها وجود دارند نیز می توانند به تراریومی زیبا و الهام بخش تبدیل شوند. نکته ای که در مورد تراریوم ها وجود دارد، انتخاب گیاهانی با شرایط نگهداری یکسان است. معمولا گیاهانی از یک گونه که انواع مختلفی دارند، گزینه ی مناسبی برای چیدمان تراریوم است.
علاوه بر گیاهانی که نیاز به بستر خاک دارند، گیاهان هوازی و آنها که بر روی تنه ی درختان، کنده های چوبی و سنگ، ریشه می دوانند نیز، فضای تراریوم را پر کرده و گوشه و کنار آن را به زیبایی می آرایند. دو نوع پوشش گیاهی برای تراریومتان می توانید در نظر بگیرید. یکی گیاهان مناطق مرطوب و استوایی است که ممکن است نگهداری از آن ها کمی سخت و باظرافت باشد و دیگری گیاهان مناطق خشک تر است، همچون کاکتوس ها، که بسیار مقاوم اند و در شرایط سخت و دشوار نیز به خوبی دوام می آورند. به مراقبت زیادی نیاز ندارند و باید از خاکی با دانه های درشت همچون شن و ماسه استفاده کرد. در واقع مراقبت زیاد از آن ها موجب خراب شدن و از بین رفتنشان خواهد شد و مضر است. خزندگان مناطق مختلف در میان شاخ و برگ ها، زیستگاهی مناسب و درخور خواهند یافت و به تنوع زیستی محیط می افزایند.

 

 اگر به فضای تراریوم آب هم اضافه کنیم، یعنی برکه ای در آن قرار بگیرد و رودی جاری شود، اکوسیستمی باتلاقی و یا مردابی به وجود می آید که انواع گیاهان آبزی در کنار گیاهان مربوط به فضاهای مرطوب و بارانی زندگی می کنند و ماهی ها و جانوران آبزی و دوزیست نیز، پناهگاه امنی برای خود می یابند. به این سیستم پالوداریوم گفته می شود.

تنوع گیاهان موجود در پالوداریوم بسیار زیاد است. گیاهانی که در آب رشد می کنند و آبزی هستند، علاوه بر تصفیه کننده هایی که از قبل تعبیه شده اند، آلودگی ها را به خود جذب کرده و اکسیژن تولید می کنند. ریشه های آن ها در خاک قرار می گیرد و با رشد و نمو خود، ممکن است به روی آب برسند و با غوطه ور شدن خود، تصویری بسیار زیبا بیافرینند. همچنین انواع علف ها و خزه ها نیز، تخته سنگ ها را به زیبایی می آرایند و بافتی لطیف به وجود می آورند. نیلوفرهای آبی که بدون ریشه بر سطح آب شناورند، در کنار دیگر علف های شناور، ترکیب بندی را کامل می کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که علف ها و خزه ها با سرعت رشد بالای خود، امکان رسیدن نور را به لایه های پایینی می گیرند و باید به نحوی کنترل شوند.
آبی که در پالوداریوم جریان دارد، می تواند برکه ای آرام باشد و یا از آبشاری بلند و کوتاه، یا آب نمایی صخره ای فرو بریزد. فضا و اکوسیستم مربوط به آب های آرام و مردابی با جویبار متفاوت است. در آب های آرام، ماهی ها و آبزیانی باید قرار داده شوند که نیاز به پناهگاهی همیشگی دارند و نمی توانند جریان آب و تلاطمات را تحمل کنند. همچنین بعضی از گیاهان شناور همچون نیلوفرهای آبی نیز، در این فضا رشد می کنند.

 

                                                   

در واقع، بهترین ویواریوم ها، آن هایی هستند که به مراقبت زیادی نیاز ندارند. وظیفه ی ما، رساندن اکوسیستم به تعادل است تا از آن به بعد، رشد خود را داشته باشد و به صورت هماهنگ و زنده جلو برود. آب درون پالوداریم باید شفاف بماند و از آلودگی محفوظ باشد، همچنین، نوسانات دمایی نباید به درون ویواریوم سرایت پیدا کند. قیمت ویواریوم بر اساس گیاهان و جانوران، مخزن آب، سیستم آبیاری و تغذیه و همچنین ابعاد آن تعیین می شود. آبیاری می تواند به صورت دستی باشد و یا با کمک پمپ و اتوماتیک. در هر صورت باید کاملا با محیط منطبق بوده و به آن آسیب نرساند.

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.