دیوار سبز کابلی

۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ۱۰:۵۰:۵۹

برای انتخاب سیستمی که در دیوار سبزتان به کار می برید و چینش گیاهان مختلف، راه های زیادی پیش رو دارید. دیوار سبز کابلی و شبکه ای یکی از آن هاست که برای گیاهانی با شاخه ها و ساقه های بالارونده بسیار مناسب است. در این سیستم، گلدان ها یا فلاور باکس هایی در یک ردیف و پایین دیوار چیده می شوند، یا در ردیف های متعدد بر روی دیوار قرار می گیرند و گیاهان مورد نظر در آن ها کاشته می شوند. فضای خالی روی دیوار را کابل هایی مستقیم یا کابل هایی در هم تنیده توسط توپک هایی متصل به دیوار، پر می کنند. همچنین می توان از شبکه های فلزی و توری هایی یک دست استفاده کرد که برای گیاهان متراکم مناسب ترند و حائلی محکم تر برای آن ها به وجود می آورند. ساقه ها و شاخه های گیاهان بالارونده هرکدام راهی متفاوت برای بالا رفتن از دیوار انتخاب می کنند. بعضی از ساقه ها به دور کابل ها و داربست های فلزی می چرخند و بعضی، ساقه ها و شاخه های چسبنده ای دارند که به دیوار چسبیده و فضای مورد نظر را برای رشد خود فراهم می کنند. بعضی از گیاهان همچون برگ مو، دارای بازوهایی پیچان هستند که کارشان تنها پیچیدن به دور داربست هاست و فرم جذاب و بی مانندی را می آفرینند. دیوارهای سبز کابلی برای همه ی آن ها فضای مناسب را فراهم می کند و دیواری پر از برگ و سبزی را به ساختمان و فضاهای بیرونی می بخشد.

یکی از معایب دیوارهای سبز قدیمی که توسط گیاهان و چسبک ها پر می شدند، آسیب رسیدن به نمای دیوار و مصالح زیرین بود. چرا که ساقه ها به صورت مستقیم به دیوار می چسبیدند و در صورت خشک شدن و کنده شدن، قسمتی از دیوار را با خود می کندند. اما در دیوارهای سبز جدید به طور کلی و همچنین سیستم کابلی، میان دیوار و گیاهان، فضا و لایه ای اضافه ایجاد می شود که علاوه بر آسیب نرساندن به نما، از آن در برابر نوسانات دمایی و ضربه محافظت می کند و عایق مناسبی به وجود می آورد.

گیاهان بالارونده و پیچنده رشد نسبتا خوبی دارند و با فراهم بودن فضای مناسب به راحتی قد می کشند و دیوار را پر می کنند. ترکیب آن ها برای دیوارها و نماهایی مناسب است که نباید به سرعت پر شوند و با گذشت زمان، قرار است رشد گیاهان را به نمایش بگذارند. این گیاهان مقاومت نسبتا بالا و ساقه هایی همیشگی دارند. بعضی از آن ها همیشه سبزند و در سایه نیز به خوبی رشد می کنند. در واقع برای رسیدن به نور قد می کشند و به خوبی با محیط سازگار می شوند. پیچ امین الدوله، پاپیتال، پیتوس و غیره از جمله گونه های گیاهی است که برای دیوار سبز کابلی استفاده می شوند و بسیار پرطرفدارند. همچنین چسبک ها، علف ها و خزه های متراکم تر، بافتی بی مانند به دیوارهای بیرونی و داخلی می دهند.

برای آبیاری این دیوارها می توان از سیستم های آبیاری دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده کرد. در آبیاری دستی باید به این نکته توجه داشت که رطوبت و مواد مورد نیاز گیاهان به خوبی فراهم شود و هم به ریشه ها آب و مواد مغذی مناسب برسد و هم برگ ها و ساقه ها به صورت مرتب آبیاری شوند. اما در سیستم آبیاری اتوماتیک مراقبت و نگهداری از دیوار راحت تر می شود. با به کار بردن سیستم های هوشمند آبیاری و مراقبت، نیاز گیاهان به آب و مواد مغذی به صورت مداوم برطرف شده و تنها باید با نظارت بر روی رشد آن ها، از انتشار آسیب و بیماری جلوگیری کرد. یکی از سیستم های مناسب و هوشمند، هیدروپونیک است که در چینش های مختلف دیوار سبز کاربرد دارد. در این سیستم خاک از گلدان ها خذف می شود و ریشه ی آن ها در آب شناور می ماند. با گردش آب، مواد مغذی مناسب به ریشه ها رسیده و همه چیز با سنسورها و هوشی مصنوعی کنترل می شود.

 

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.