دیوار سبز

۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ۱۰:۴۹:۴۳

شاخه های پر بار و برگی که بر روی دیوار خانه ها می ریزند و از همه جا سر در می آورند، سبزی و طراوت را به تمام ساختمان ها و فضاهای شهری تسری داده و چون نقش و نگاری زیبا و زنده، زندگی ما را می آرایند. قدم زدن در کوچه های قدیمی، با دیوارهای باریک و کاهگلی، که ارتفاع زیادی ندارند و محملی برای شاخه های در هم تنیده و گل های رنگارنگ شده اند، انسان را از بوی تازه و فرح بخش، مست می کند و تصاویری بدیع و زیبا را در برابر چشمان همگان زنده می سازد. کوچه باغ هایی که هنوز در محله های قدیمی شهر وجود دارند و درختانِ سر به آسمان ساییده شان، رنگ و لعاب با اصالتی به شهر داده اند. رویش خود به خودی گیاهان و درختان در فضاهای روستایی و قدیمی، سبزی و تازگی را به تمام فضاها تسری می دهد، اما در فضاهای شهری که به جای درختان، ساختمان هایی بلند و کوتاه بالا رفته اند، مهیا کردن فضای سبز برای تنفس و زندگی بهتر و سالم تر، کاری ضروری و مهم است.

 دیوارهای سبز یا (Green Wall)، باغ و باغچه هایی عمودی هستند که در فضاها و ساختمانهای شهریِ در هم رفته و مراکز تجاریِ شلوغ، فرصت را برای پیوندی دوباره با طبیعت فراهم کرده و نشاط و طراوت را به فضای زندگی روزمره ی ما باز می آورند. این سازه ها می توانند دیوارهای داخلی و بیرونی و نماهای ساختمانی را به زیبایی بپوشانند و ساختمان های سنگی و آجری را به سازه هایی سبز تبدیل کنند. در واقع ایده ی ساختمان سبز و معماری سبز، ایده ای نوپاست که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و در تلاش است تا هر چه بیشتر فضاها و معماری شهری را به طبیعت نزدیک کرده و نقشی در چرخه ی آن پیدا کنند. در معماری سبز، نکته ی مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد، جلوگیری از هدر رفت انرژی و بر گرداندن آن در چرخه ای هماهنگ و مولد است. گیاهان به صورت طبیعی هم به تصفیه ی هوا کمک می کنند و هم می توانند در سرمایش و گرمایش ساختمان ها نقش مهمی ایفا کنند. از طرفی عایق مناسبی برای صدا و ضربه ی تلاطمات آب و هوایی هستند.

 دیوارهای سبز انواع مختلفی دارند. دیوارهای سبز مدولار با به وجود آوردن شبکه ها و داربست هایی فلزی، فضای مناسب را برای قرار دادن فلاورباکس ها یا گلدان ها فراهم می کنند و چیدمانی از گل ها و گیاهان مختلف و رنگارنگ را با ترکیب بندی منحصر به فردی بر روی دیوار، میسر می سازند. فلاور باکس ها، به دلیل داشتن گیاهان سبز، از روز اول، دیوار را پر کرده و از همان ابتدا زیبایی خود را به نمایش می گذارند. اما چیدمان گلدان ها برای دیوارهای بزرگ ممکن است کمی وقت گیر باشد. تنوع موجود در گل هایی که می توان برای دیوار سبز استفاده کرد بسیار بالاست و رنگ و فرم برگ های آن ها، امکان ترکیب بندی های متفاوتی را به طراحان می دهند، که خود باعث زیبایی بیشتر و ایجاد هارمونی و هماهنگی با محیط ها و فضاسازی های مدرن و کلاسیک می شود.نوع دیگر دیوارها، از سیستم کابلی و یا  شبکه ای استفاده می کنند. کابل ها به کمک توپک هایی که در دیوار قرار گرفته اند، در هم تنیده می شوند و به شاخه و برگ های بالارونده یاری می رسانند تا رشد کرده و تمام فضای دیوار را پر کنند. همچنین می توان شبکه ای از توری ها را برای این گیاهان در نظر گرفت، تا گیاهانی که ممکن است ظریف تر و تراکم بیشتری داشته باشند، به خوبی توسط توری ها محافظت شوند و فضای مناسب را برای رشد خود پیدا کنند. از جمله گیاهان بالارونده، می توان پیچ امین الدوله، پاپیتال، پیتوس، ناز فرانسوی و ... را نام برد. بعضی از آن ها همیشه سبزند و ساقه هایی دائمی دارند. علاوه بر آن در سایه به خوبی رشد می کنند و در برابر سرما و بی آبی، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

 

 فلورافلت (florafelt) یا گلدان های نمدی که روی پوششی نمدی قرار می گیرند، یکی از سیستم های جدید و کارآمدی است که برای دیوار سبز استفاده می شود. این گلدان ها آب و هوا را به خوبی از میان خود عبور داده و جریانی از آب و مواد مغذی را در میان گیاهان مختلف جاری می سازند. در این سیستم ریشه ی گیاهان به خوبی آبیاری شده و میزان هوایی مناسب به آن ها می رسد. از انواع گیاهان مختلف با رشد کم و یا بالارونده می توان برای آن استفاده کرد. خاکی نسبتا کمی که در آن استفاده می شود، امکان آلودگی را از بین می برد و سیستمی یک پارچه می سازد. در واقع نمد به عنوان محافظی سبک، گیاهان را در خود جای می دهد و دیگر نیازی به گلدان های سنگین و بدون منفذ نیست. آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان از بالا وارد چرخه می شود و با گذر از میان گلدانها، رطوبتی همیشگی برایشان مهیا ساخته و به مخزنی کوچک در پایین می ریزد.

یکی دیگر از مزایای دیوارهای سبز، آسیب نرساندن به نمای ساختمان و محافظت از آن در برابر نوسانات دمایی و آب و هواست. گیاهانی که قبلا روی دیوارها بدون هیچ حایلی بالا می رفتند، در واقع با ساقه ها و شاخه های چسبنده ی خود به دیوار می چسبیدند و فضای مناسب را برای خود مهیا می کردند. این کار باعث می شد که در صورت خشک شدن و یا به همان صورت، نمای ساختمان کثیف شود و آسیب ببیند. اما برای قرار دادن گل ها بر روی دیوار سبز، لایه ای زیرین تدارک دیده می شود که سیستم های مختلف بر روی آن قرار می گیرند و از نمای ساختمان نیز محافظت می شود.

  

 

 

 

 

 

 

 

آبیاری و رساندن موادغذایی به دیوارهای سبز، می تواند به صورت دستی انجام شود و یا به صورت اتوماتیک و هوشمند. در چیدمان فلاور باکس ها، ممکن است آبیاری به صورت دستی کاری راحت و فرح بخش باشد، اما می توان از دیوارهای هیدروپونیک نیز استفاده کرد. سیستم هیدروپونیک همچون هوشی مصنوعی، سیستمی هوشمند است که کار تغذیه و آب رسانی به گیاهان را برعهده می گیرد و بدون نیاز به خاک، به صورتی کاملا هوشمند و اتوماتیک، نیاز گیاهان مختلف را برطرف می سازد. این سیستم به عنوان لایه ای پشت دیوار قرار می گیرد و با سنسورهای خود، میزان مواد و املاح را در آب کنترل می کند. در این سیستم برای تغذیه ی گیاهان از کودهای مایع استفاده می شود و ریشه ی گیاهان به صورت مستقیم در آب قرار دارد. همچنین تصفیه کننده هایی که بر سر راه جریان آب قرار داده می شوند، آلودگی ها را از بین برده و آن را سالم نگه می دارند.

تصفیه ی هوایی که توسط گیاهان صورت می گیرد، می تواند به صورت فعال در سرمایش و از بین بردن آلودگی هوا تاثیر داشته باشد. در واقع دیوارهای زنده به دیوارهای سبزی اطلاق می شود که با تعبیه کردن کانال هایی در پشت آن و ایجاد پمپ هوا، گیاهان را به فیلتری زنده تبدیل می کند و نقشی مهم در جریان دادن هوایی تازه در فضاهای بزرگ و کوچک دارد. در مراکز تجاری بزرگ که نیاز به تهویه هوا حس می شود و از طرفی باید برای مشتریان بازدیدکنندگان، فضایی مناسب و حذاب به وجود آید، ایجاد دیوارهای سبزی، ایده و گزینه ای مقرون به صرفه است که هم جلوه ی بصری زیبایی به محیط می بخشد و هم طراوت و تازگی را به ارمغان می آورد.

 

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.