مه ساز

۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ۱۰:۴۵:۲۶

قدم زدن در میان مهی دلپذیر و رنگارنگ، در میان فضاهای مختلف شهری، تجربه ای بسیار دلنشین خواهد بود و حسی تازه برای افراد می آفریند. مه ساز ها قابلیت قرار گرفتن در فضاهای مختلف را دارا هستند و جلوه هایی بی بدیل به تمام اجزای محیط اضافه می کنند. کاربردهای متفاوتی را برای مه سازها می توان در نظر گرفت و انواع مختلفی دارند. مه سازهای التراسونیک، با تولید فرکانس های صوتی بالا، مولکول های آب را شکسته و آن را به بخار تبدیل می کنند. بخار تولید شده بخاری سرد و سنگین است که ته نشین می شود و روی زمین می ماند. این مه سازها در اندازه های مختلف ساخته می شوند. از ابعاد کوچک و خانگی که در خانه ها و فضاهای خصوصی و کوچک استفاده می شوند، تا مه سازهای بزرگ تر و صنعتی که در کارخانه ها، سالن های پرورش قارچ، مرغداری ها و .... قابل استفاده اند. از مزایای آن ها می توان به کم صدا بودن و مصرف کم انرژی اشاره کرد.
مه سازهای پروانه ای، نوع دیگری از مه سازهای صنعتی هستند که در ابعاد متفاوت و برای سالن های بزرگ مناسب اند. ساز و کار آن ها به این صورت است که آب بر روی صفحه ای چرخان پاشیده می شود و فن هایی بزرگ،  آب پخش شده که به صورت ذرات ریزی در آمده را در فضا منتشر می کنند. صافی های قطره گیر، از پخش قطره های بزرگ جلوگیری کرده و تنها به ذرات ریز و یک دست امکان خروج از مه ساز را می دهند. این مه سازها راندمان خوب و دوام قطعات بالایی دارند که نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی نداشته و مدت زیادی عمر می کنند.
حجم ها و المان هایی که در فضای شهر قرار داده می شوند، معرف روح جریان یافته در شهر هستند. گاهی ساختمان هایی بلند و آسمان خراش ها، منظره ی شهری را شکل می دهند و گاهی معماری ای کلاسیک و سنتی به صورتی یک دست و هارمونیک، فضای آن را مملو از اشکال و فرم های قدیمی می سازند. در شهر های مدرن، فرم های مفهومی، جای مجسمه ها و فیگورهای قدیمی را گرفته اند و علاوه بر جریان یافتن در معماری ساختمان ها، خود به عنوان المان ها و حجم هایی در شهر به نمایش گذاشته می شوند. اضافه کردن جلوه های بصری توسط نورپردازی های متنوع و مه و دود، معنایی تازه به آن ها می بخشد و تصاویر و مناظر جدیدی را در شهر به نمایش می گذارد. مه سازها می توانند با جای گرفتن در طراحی شهری و فضاهای مختلف، هم به طراحی معنا ببخشند و هم به خنک شدن فضا و جریان یافتن هوا در فضاهای سبز و تفریحی، یاری برسانند.

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.