حباب نما

۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ۱۰:۴۳:۴۱

ستونی از حباب‌های رنگارنگ و متفاوت، که در میان آبی زلال و شفاف بالا و پایین می‌روند، صحنه‌ای از حرکت و سرزندگیِ جاری در تمام عناصر و موجودات را به نمایش می‌گذارد و نگاه کردن به آن، انسان را در آرامشی عمیق فرو می‌برد. تاثیر حباب نماها در از بین بردن استرس و دغدغه های فکری روزمره که همه ی ما با آنها درگیریم، ثابت شده است. به همین دلیل طراحان دکوراسیون و طراحان محیطی، استفاده از آن ها را در فضاهای شلوغ و ساختمان های پزشکی توصیه می کنند. همچنین در لابی ساختمان ها و فضاهای اداری، که افراد باید مدت زمانی را به انتظار بنشینند و ممکن است این انتظار، خلق و خوی آن ها را عوض کند و تاثیر منفی بر روحیه ی آن ها بگذارد، استفاده از خباب نما گزینه ای مقرون به صرفه و بسیار کاربردی است. حرکت مداوم حباب ها در میان نورهای رنگی، درخشش بلورهای هوا که راه خود را پیدا می کنند و از میان موانع می گذرند، ذهن را استراحت داده و به افکارمان برای پیدا کردن راه هایی تازه شفافیت می بخشد.

 

 

حباب نماها از محفظه‌هایی شیشه‌ای تشکیل شده‌اند، که سیستمی بسته دارند و از طریق نازل‌هایی، اشکال مختلف حباب را در میان آب جریان می‌دهند. نازل‌های ثابت و یا چرخان، حباب ها را به حرکت در می‌آورند و انواع موانعی که بر سر راه آنها قرار داده شده‌، باعث به وجود آمدن اشکال تازه می‌شوند. محفظه‌‌ی شیشه‌ای، خود می‌تواند فرمهای متفاوتی پیدا کند و ترکیبی تازه به حباب ها ببخشد. از طرفی، نورپردازی‌های نقطه‌ای و متمرکز، عمومی و مخفی، در ساختمان حبابنما، بر جلوه‌ی آن می‌افزاید و حجم‌های مختلف را در فضا نمایان می‌کند.

 

اشکال متفاوت و ساختار ساده ی حباب نما، جلوه‌هایی بی بدیل از بازی آب و حباب را بر صحنه حاضر می‌کند که چشم هر بیننده‌ای را خیره و توجه هر جنبنده‌ای را به خود جلب می‌کند. بر همین اساس حباب نماها به سه نوع پانلی، میله ای و مخزنی تقسیم می شوند.
حباب نماهای پنلی از پنلهایی تشکیل می شود که به ردیف و کنار هم قرار گرفته اند و در هرکدام از آنها نازلی جداگانه ستونی از حباب تولید می کند که در امتداد آب بالا می روند و می تواند ابعاد مختلفی به خود بگیرد. این نازل ها علاوه بر ایجاد حباب هایی نامنظم، قابلیت تولید حباب هایی به فرم هایی دیگر نیز دارند. حباب هایی به شکل عروس های دریایی که با الگویی خاص حرکت می کنند و تصویری زیبا و منحصر به فرد می آفرینند. و یا توده ای از حباب های ریز و متراکم که در بر خورد با موانع شیشه ای، به شکل شعله های آتش در می آید و با نوری نارنجی یا قرمز، حجم پیدا کرده و زبانه می کشند. علاوه بر فرمی که حباب ها تولید می کنند، چرخش و انحنا در پانل ها نیز می تواند مسیر آنها را منحرف کند و به اشکال، تنوع ببخشد.غیر قابل پیش بینی بودن حرکت حباب ها در میان آب، فضا را از یکنواختی بیرون می آورد و به آن پویایی می بخشد. شیشه ی شفاف و نازک حباب نما، با اتصال به پایه ای استیل، هم درخشش خود را حفظ می کند و هم محیطی ایمن به وجود می آورد. سیستم حباب نما سیستمی بسته است که رطوبت و آلودگی به وجود نمی آورد و می تواند به صورت مداوم به کار خود ادامه دهد. از طرفی اختلاف دما و هوای سرد در کارکرد آن تاثیر نمی گذارد و مانع از چرخش آب نمی شود. حباب نمای میله ای یکی دیگر از انواع حباب نماست که به شکل ستونی شیشه ای و زنده است و با نورپردازی های مخفی به رنگ های مختلف در می آید و در ابعاد متفاوت می توان آن را سفارش داد. در میان راه پله های مارپیچ و گرد، به عنوان محوری که راه پله به دور آن می چرخد، جلوه ای تازه به پله ها و فرم آن می دهد و از طرفی رفت و آمد را تسهیل می کند. یا می توان آنها را چون ستون هایی در محیط قرار داد که طیف رنگی جاری در فضا را کامل می کنند و لطافتی بی بدیل به آن می افزایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصور کنید در میان استخری شنا می کنید که ردیف هایی از حباب، قسمت های مختلف آن را از هم جدا می کنند و چیزی جز حباب و آب وجود ندارد. لمس ذرات هوا در میان آب و سر خوردن آنها از روی بدن انسان، باعث ماساژ و آرام گرفتن بدن می شود و از طرفی به زیبایی استخر می افزاید. حباب نماهای مخزنی کارکردهای متفاوتی دارند، هم می توان در استخرها و محیط های تفریحی و ورزشی از آن ها استفاده کرد و هم در آکواریوم ها و انواع حوضچه های پرورش ماهی و آبزیان، تا اکسیژن لازم برای ماهی ها و آبزیان فراهم شده و  به تنوع اشکال موجود در محیط، اضافه شود.

 

 

یکی از کاربردهای گسترده حبابنما، تقسیم بندی و فضاسازی است. در فضاهای داخلی و ساختمان‌ها، هرکجا که نیاز به پارتیشن بندی باشد، حباب نماها گزینه‌ی مناسب و صد البته زیباتری محسوب می‌شوند. آنها به نور، اجازه عبور می‌دهند و طیف‌های تازه‌ای از رنگ و روشنایی را در فضا پخش می‌کنند. حباب نماها می توانند به عنوان دیوارهایی یکپارچه، فضاها را از هم جدا کرده و به صورتی هماهنگ، آن ها را به هم مربوط کنند. با این کار، هم خصوصی بودن هر یک از قسمت ها حفظ و هم وسعت بیشتری به فضا بخشیده می شود. این نوع فضاسازی هم در محیط های اداری و عمومی کاربرد دارد و هم در محیطهای خصوصی و منازل. در محیط های اداری، که ممکن است افراد زیادی در یک فضای گسترده در کنار هم قرار بگیرند، گاهی پارتیشن بندی نقش مهمی در حفظ تمرکز و افزایش راندمان افراد دارد. همچنین برای نظارت بر کار افراد ممکن است به دیوارهایی شیشه ای و شفاف نیاز باشد. حباب نماها با تراکم و اشکال مختلف، این گزینه ها را امکانپذیر کرده و از یکنواختی و کسالت محیطهای اداری می کاهند.

در فضاهای خصوصی مثل اتاق های پذیرایی بزرگ که مبلمان و اجزای دکوراسیون، هر کدام گوشه ای را به خود اختصاص می دهند، پارتیشن بندی و جدا کردن قسمت های مختلف از هم، به صورتی زیبا و هنرمندانه، محیط را گسترده تر نشان می دهد و تمام آن را قابل استفاده می سازد. به عنوان مثال، جدا کردن میز نهار خوری و مبلمان اتاق نشیمن، و یا فضای مقابل تلویزیون از مبلمان رسمی، توسط حباب نماهای بزرگ و کوچک، با حباب های ریز و درشت، تحسین همگان را بر می انگیزد و سلیقه ی خاص و منحصر به فرد شما را به نمایش می گذارد.

هرچه ویترین فروشگاهی جلوه و نمای بیشتری داشته باشد، چشمهای بیشتری را خیره و توجه زیادی را به خود جلب می کند. معمولا مغازه داران و صاحبان مشاغل سعی می کنند با نورپردازی و چیدمان متفاوتِ ویترین خود، به محصولات و مغازه ی خود هویت ببخشند و حس خوبی به مشتریان بدهند. حباب نما می تواند به عنوان شیشه ای شفاف، پشت ویترین مغازه ها جای بگیرد و با حرکت و جنبشی که در آن وجود دارد، اجناس را به شکلی زیبا و بی نظیر به چشمان مشتریان عرضه کند. از طرفی نورپردازی درونی حباب نما نیز به نورپردازی ویترین کمک خواهد کرد و فضا را در لطافت و آرامشی دلفریب فرو می برد.

نظرات کاربران
نظر شما
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.